Nacházíte se zde: Úvod / Zdravotnické muzeum

Zdravotnické muzeum NLK

 

Zdravotnické muzeum, oddělení NLK, je pro Vás trvale otevřeno každý čtvrtek mezi druhou a čtvrtou hodinou. Chcete-li muzeum navštívit jindy, napište nám nebo zavolejte na 296 335 964, rádi Vás provedeme naší expozicí.

 

Výstavu k 700. výročí narození Karla IV., zakladatele pražské university, pořádá 1. Lékařská fakulta UK ve spolupráci s Národní lékařskou knihovnou (Zdravotnické muzeum), Všeobecnou fakultní nemocnicí a Novoměstskou radnicí. Výstava představí sedm století lékařské výuky a lékařské vědy na pražské universitě na přístrojích a nástrojích, knihách i obrazech.

Kosma a Damián, patroni pražské lékařské fakulty (Incolatus et investitura medico-academica, in aula Carolina publice collata, sive, Promotio doctoralis, Praha 1710)

Kosma a Damián, patroni pražské lékařské fakulty (Incolatus et investitura medico-academica, in aula Carolina publice collata, sive, Promotio doctoralis, Praha 1710)

_______________________________________________________________________________________

Předválečný symbol Lékařského musea

Něco o historii našich sbírek se dočtete v posledním čísle časopisu Lékařská knihovna.

Knihy i sbírkové předměty, popřípadě archiválie, Vám rádi zapůjčíme k prezenčnímu studiu. Pracovníci muzea po  dohodě rovněž poskytují odborné konzultace.

Pomozte doplnit jména k tvářím historie české medicíny!

Muzeum pravidelně pořádá výstavy ve spolupráci s dalšími muzei a jinými institucemi. V loňském roce jsme se podíleli na výstavě SMRT v Národním muzeu v Praze (20.3.2015-8.11.2015) nebo na výstavě Věda a technika: dobrodružství, které vás bude bavit!, již pořádá Národní technické muzeum ke 125. výročí České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, dnešní Akademie věd ČR.  V cyklu výstav a debatních večerů Epizoda III: Sbírka a zdraví v galerii Tranzitdisplay jsme představili část sbírky chirurgických nástrojů: drobných výtvarných dílek, která ulevují od bolesti a zároveň bolest působí.

 

Velká chirurgická souprava Kutill, Wien, po r. 1900 (N 501)

Velká chirurgická souprava Kutill, Wien, po r. 1900

Ordinace v záložní nemocnici Červeného kříže ve Veselí-Mezimostí (FA 920)

FA 935

Ordinace v záložní nemocnici Červeného kříže ve Veselí-Mezimostí.

Z provizorní infekční nemocnice v Českém Krumlově, 1914.

V roce 2014 jsme se podíleli na řadě výstav k výročí počátku 1. světové války: v Moravském zemském muzeu v Brně, v Muzeu města Brna (obě do 31.12.2014), v Severočeském muzeu v Liberci (do 9.11.), v Městském muzeu a galerii Julie W. Mezerové v Úpici (do 2.11.) nebo v Národním technickém muzeu v Praze (do 30.11.2014). Vystavili jsme  jak chirurgické soupravy a další lékařské vybavení z doby "Velké války", tak odznaky, fotografie a jiné materiály upomínající na zdravotnickou službu, polní a karanténní nemocnice i každodenní život vojáků.

V roce 2013 jsme na výstavě Postiženi normalitou, kterou připravila galerie DOX ke 100. výročí pražského Jedličkova ústavu, poprvé vystavili sbírku sošek a grafik s motivy tělesného postižení, sestavenou  Hansem Würtzem ve výmarském Německu. Muzeum se rovněž podíllelo na výstavě Léčitelství na Náchodsku: lazebníci, felčaři a apatykáři v Regionálním muzeu v Náchodě a na výstave Senectuti et Juventuti k výročí založení Masarykových domovů, nynější Thomayerovy nemocnice v Praze- Krči.

V roce 2010 jsme spolu s kanceláří WHO v České republice a Národním muzeem výstavu Smrt pravých neštovic, která připomněla  klíčový podíl českých a slovenských epidemiologů na celosvětovém vymýcení této nemoci. V roce 2011 připomněla výstava Antibiotika: ohrožený poklad lidstva, připravená opět spolu s WHO a NM, objev a využití antibiotik v boji proti bakteriálním infekcím a zároveň rostoucí riziko resistence bakterií k antibiotikům. Výstavu lze v současnosti zhlédnout na Jihočeské universitě v Českých Budějovicích. Muzeum spolupracovalo i na výstavě Saluti aegrorum k 220-letému výročí pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Z dalších výstav lze připomenout Minulost lékařství a léčitelství v českých zemích (na pražské Novoměstské radnici) nebo výstavu Evropa, kolébka vědeckého porodnictví, kterou jsme spolu s Národním muzeem uvedli v Evropském parlamentu v Bruselu a pak i v Národním muzeu v Praze.

 

Katalog knih Zdravotnického muzea je přístupný v portálu MEDVIK

Ve výpůjčním protokolu je k dispozici rovněž Průvodce Zdravotnickým muzeem s obrazovou galerií sbírek na CD-ROM.

 

Czardův porodnický kalendář

Porodnický kalendář MUDr. Jiřího Czardy k výpočtu data porodu, 70. léta 19. století

Správa sbírek muzea: 121 32 Praha 2, Sokolská 54 (nádvorní domek hlavní budovy NLK)

Vedoucí: Mgr. Šimon Krýsl

Badatelský řád Zdravotnického muzea

Osobní nástroje